آیا کارتن های چندلایه مخصوص نوشیدنی ها  قابل بازیافت هستند؟

کارتن های چند لایه که بعضا آن را به نام تتراپک می شناسیم ، تتراپک تولید کننده ی سوئدی از سال 1951، تا چند سال اخیر انحصار واردات این محصول را در ایران داشته است . البته سهمی هم در اختیار SIG سوئیسی بوده است . خبر خوب اینکه در سال 1393 کارخانه ای در یزد اقدام به تولید این کارتن های نوشیدنی تحت برند KENZI نموده است. همانطور که میدانید کارتن های نوشیدنی بخاطر لایه هایی که دارد مانع از نفوذ رطوبت،ورود هوا و نور، میکروب، عوامل بیماری‌زا می شود. همچنین از تغییر طعم مواد غذایی جلوگیری می‌کند و محتویات دیگر نیازی به مواد نگهدارنده ندارند. استفاده از این کاتن های چندلایه هر روز بیشتر میشود و سهم بسیاری در بسته بندی محصولات غذایی پیدا کرده است .طی دهه ی گذشته هر سال بطور میانگین 12% مصرف کارتن های نوشیدنی در دنیا بیشتر شده است. ایران نیز ازین قاعده مستثنی نیست ، یکی از مولفه های افزایش مصرف آمار واردات کارتن های آسپنیک در گمرک ایران برای سال 1397 به وزن 179142 کیلوگرم  و برای سال 1399 وزنی حدود 400454 کیلوگرم  ثبت شده است یعنی 123% رشد مصرف طی دوسال. آنچه که مورد دغدغه تولیدکنندگان و مصرف کنندگان می باشد بازیافت آن می باشد.

کارتن های نوشیدنی از 75 درصد لایه مقوا با الیاف بکر و بلند و 25 درصد آن آلومینیوم و پلی اتیلن(POAL) می باشد که لایه های پلی اتیلن مابین الیاف و آلومینیوم بصورت لایه لایه قرار گرفته اند.وجود  POAL در کارتن های نوشیدنی باعث شده فرایند بازیافت آن با زحمت زیادی همراه باشد.

در واقع مدیریت پسماند شهرها در بیش از 60 درصد موارد به دفن زباله منتهی می شود در حالیکه می توان از این حجم زباله جهت ارتقا معیشت شهروندان استفاده کرد. کافیست برای یک ماه تلاش کنید تا با روش های ساده و کمترین دردسر خانوارها خودشان مسئولیت پسماندشان را برعهده بگیرند.

روش های بسیار خلاقانه ای وجود دارد که انواع زباله ها را به چرخه ی استفاده مجدد برگرداند و از محیط زیست محافظت کرد.

 بازیافت کارتن های نوشیدنی و یا آسپتیک در ایران انجام میشود . از الیاف بلند آن در کارتن سازی و بعضا کاغذ سازی ها   و از POAL در تولید لوله ها و اتصالات ، ایرانیت و اگر امکان تفکیک لایه ها نباشد از آن در تولید کابینت، میزو صندلی … بکار برده می شود.

وسایل ساخته شده از بازیافت کارتن های نوشیدنی میز و صندلی ساخته شده از بازیافت کارتن های نوشیدنی

میز و صندلی هایی که در فیلیپین  توسط گروه JUNK NOT ساخته می شود ، در آن از 4 کیلو کارتن نوشیدنی استفاده شده است.

آیا دادن زندگی دوباره به زباله ها و تبدیل آن به اقلام باکیفیت نمی تواند انگیزه ای برای تفکیک زباله ها در مبدا باشد؟

بازیافت کارآمد بستگی به شرایط محلی دارد و باید سازگار باشد . از طرفی تخصیص هزینه منصفانه بین صنعت و مقامات محلی موفق ترین رویکرد برای دستیابی به اهداف بازیافت با کمترین هزینه می باشد. همکاری بین صنعت ، مقامات و شهروندان کلید موفقیت بازیافت کارآمد است. بیش از هر چیزی به تعهد و رفتار مردم  و نی در دسترس بودن نقاط جمع آوری و توانایی جمع آوری مواد مختلف بطور همزمان بستگی دارد . هزینه های جمع آوری و مرتب سازی در قیمت محصولات تولیدی گنجانده میشود.

فن آوری بازیافت کارتن های نوشیدنی موجود است ، تنها دغدغه ی موجود ایجاد انگیزه و تفکیک و جمع آوری کارتن های نوشیدنی یا آسپتیک بعد از مصرف است. بازیافت کارتن های نوشیدنی برای جایگزینی الیاف بکر در تولید کاغذ به افزایش بهره وری در استفاده از منابع طبیعی و کاهش گاز گلخانه ای کمک می کند. با بازیافت یک تن کارتن نوشیدنی از تولید 900کیلوگرم گاز گلخانه ای و 2 تا 3 مترمکعب محل دفن را کاهش می دهد. الیاف بکر مورد استفاده در کارتن های نوشیدنی بطور خاص انتخاب شده اند تا حداکثر استحکام و سفتی را برای کمترین وزن ممکن ایجاد کنند. هنگامی که این الیاف بازیافت می شوند ، مواد ارزشمندی را برای محصولات جدید کاغذ و مقوا فراهم میکنند.

شرکت تتراپک در برخی از کشورها با راه اندازی سیستم های جمع آوری بسته بندی زباله های مدرسه  به ایجاد آگاهی زیست محیطی و تشویق رفتار های زیست محیطی خوب در بین کودکان کمک کرده است. فعالیت های شرکت تتراپک ارائه کمک های لجیستیکی، محفظه های جمع آوری ، ارتباطات و مواد آموزشی می باشد.

باید واقع بین بود ، جمع آوري و حمل و نقل زباله يكي از مهمترين عمليات مديريت مواد زايد جامد است. طبق محاسبات انجام شده حدود 80 درصد کل مخارج مدیریت مواد زاید جامد مربوط به جمع آوری زباله است.که درصد بالایی از این مقدار مربوط به حقوق كارگران و نيروي انساني است. به عبارت ديگر اكثريت مخارج سيستم مديريت مواد زايد جامد فقط صرف حقوق و دستمزد مي‌شود. به همين جهت اصلاح، بهينه سازي و مكانيزه كردن سيستم جمع آوري و حمل زباله، ضمن تسريع در عمليات، هزينه و نيروي انساني كمتري را نياز خواهد داشت.

ما به همکاری با یکدیگر برای توسعه راه حل های شدنی که از سرزمین ما محافظت می کنند ، باور داریم. ما موظف به اقدام هستیم. ما باید با تعهد به عملکرد چند وجهی خود را بالا ببریم. این بدان معناست که ما به طور مساوی بر انواع مختلف عملکرد ، از جمله عملکرد مالی ، عملکرد تجاری ، عملکرد اجتماعی و عملکرد محیطی تمرکز کنیم.